Przepisy Prawa

Ochrona danych osobowych to zagadnienie które wymaga od nas znajomości przepisów prawa, dobrych praktyk związanych z bezpieczeństwem tych danych czy też sposobów i możliwości ich wykorzystania.

Obowiązujące przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych- KLIKNIJ ABY POBRAĆ (dalej- uodo) wprowadzają specyficzny rozkład praw i obowiązków w ramach systemu ochrony danych osobowych obowiązującego każdego administratora danych.

Z jednej strony mamy do czynienia z prawami osób fizycznych, których dane dotyczą (por. rozdział 4 ustawy – „prawa osób, których dane dotyczą” ), z drugiej jednak to na administratorze danych ciążą rozmaite obowiązki określone w przepisach ustawy. Tytułem przykładu można wskazać na obowiązki o charakterze informacyjnym (art. 24, art. 25, art. 32 – 35 uodo), zapewnienie realizacji zasad przetwarzania danych osobowych (art. 26 uodo) czy też zapewnienie dopuszczalności przetwarzania danych osobowych (art. 23 i 27 uodo).

Wydaje się jednak, że pierwszorzędną rolę wśród nich przyznać należy obowiązkom wiążącym się bezpośrednio z problematyką zabezpieczenia danych osobowych. Dodatkowo Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma spore prawa i obowiązki jeśli chodzi o kontrolowanie instytucji pod kątem spełnienia wymogów uodo.

Więcej już  wkrótce…

2 Comments

 1. Bogda

  Witam,
  chciałabym dowiedzieć się jakie są przykłady działań będących przetwarzaniem danych osobowych w Sądzie oraz czy można udzielić informacje przez telefon na temat prowadzonych postępowań sądowych?

  Reply
  1. Tomasz

   dzień dobry,

   Przetwarzanie danych to to jakiekolwiek operacje wykonywane na danych osobowych, takie jak zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie, a zwłaszcza te, które wykonuje się w systemach informatycznych.

   o ile dobrze pamietam, kwestie dotyczące udzialania informacji przez telefon regulują przepisy regulaminu wewnętrznego urzędowania sądów powszechnych (art. 89).

   z poważaniem,

   Tomasz Cygan

   Reply

Napisz komentarz/zapytanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × two =