Przekierowywanie wiadomości z imiennego konta zwolnionego pracownika.

Ponownie jako ABI (już niedługo DPO/IOD) otrzymałem ciekawe pytanie:

„Czy po rozwiązaniu stosunku pracy z pracownikiem, pracodawca ma prawo przekierować wiadomości przychodzące na imienne konto zwolnionego pracownika na inne konto?”

Adres e-mail dostarczony pracownikowi przez pracodawcę jest własnością pracodawcy. Mało z tego, korespondencja służbowa pracownika tez jest „własnością” pracodawcy.

Fakt, e-mail imienny jest swojego rodzaju daną osobową ale i tak dostarczoną przez pracodawcę. Nawet mimo braku jasnego regulaminu korzystania z poczty elektronicznej służbowej pracodawca ma prawo kontrolować taką korespondencje. Naturalną koleją rzeczy jest przekazanie zadań innemu pracownikowi i wcześniejszej korespondencji. Warto jednak wtedy pracownika który przejmuje taką skrzynkę poinformować, że wszystkie rzeczy które nie są związane z obowiązkami służbowymi, a znajdują się na takiej skrzynce należy usunąć i nie wykorzystywać w żadnym innym celu.

Wiem, że może to nie jest jakiś  przykład „jeden do jeden”, ale podobnie jest z autem służbowym. Pracownik dostaje do dyspozycji samochód służbowy, regulamin użytkowania pozwala lub nie pozwala na użytek prywatny, a przy ustaniu stosunku pracy pracownik musi go oddać i to w jego interesie jest zabranie z auta rzeczy „Prywatnych” o ile w ogóle mógł takie wozić.  Po czym po „wyczyszczeni” auto trafia do nowego pracownika.

Szersze informacje są w jednym wpisie na naszym blogu: http://odo.com.pl/szef-moze-czytac-twoje-wiadomosci/

Z poważaniem,
Michał Geilke

Napisz komentarz/zapytanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 1 =