Nieprawidłowe zastosowane przepisów…

Wczoraj na jednym z dokumentów urzędowych zauważyłem ciekawy przykład nieprawidłowego zastosowania przepisów o ochronie danych osobowych. Otóż, na ostatniej stronie opinii sporządzonej przez biegłych znajdowała się pieczątka o treści jak na załączonym zdjęciu:

Udostępnienie danych osobowych

Udostępnienie danych osobowych

Z jednej strony jej treść wskazywała na pewne zainteresowanie problematyką ochrony danych osobowych. Z drugiej jednak odwoływała się do nieobowiązujących przepisów oraz wskazywała na dziennik ustaw zawierający tekst pierwotny ustawy o ochronie danych osobowych.

Wykorzystanie takiej pieczątki jest co najmniej zastanawiające o tyle, że od dnia 7 marca 2011 roku przepisy art. 29 i 30 ustawy o ochronie danych osobowych nie obowiązują. W związku z tym, powoływanie się na ich treść nie ma nic wspólnego z przestrzeganiem przepisów o ochronie danych osobowych.

Od dnia 7 marca 2011 roku do oceny zasadności udostępnienia danych osobowych stosuje się przepisy art. 23 i 27 ustawy. Wynika to z faktu, że udostępnianie danych osobowych jest formą ich przetwarzania w rozumieniu definicji zawartej w art. 7 punkt 2 ustawy o ochronie danych osobowych. W związku z tym, w przypadku udostępnienia danych osobowych każdocześnie należy ocenić, czy zachodzi którakolwiek z przesłanek określonych w art. 23 lub 27 ustawy o ochronie danych osobowych.

Warto także zrezygnować z nadgorliwości w stosowaniu rozwiązań, których się nie zna (vide pieczątka), bo ta jak powszechnie wiadomo jest czasem gorsza…

Tomasz Cygan

Napisz komentarz/zapytanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three + eleven =