Jak zarejestrować Administratora Bezpieczeństwa Informacji

giodoJak już wcześniej pisaliśmy, od 1 stycznia 2015 r. będzie można, albo wręcz będzie trzeba wyznaczyć Administratora Bezpieczeństwa Informacji, którego będziemy mogli zarejestrować w GIODO.

Dzięki rejestracji Administratora Bezpieczeństwa Informacji będziemy mogli, między innymi skorzystać z przywilejów np. braku konieczności rejestracji zbiorów danych (w których nie są przetwarzane tzw. „dane wrażliwe” opisane w art. 27 ustawy o ochronie danych osobowych).

Na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji można zapoznać się z ciekawym projektem, a mianowicie -Projekt rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie wzorów zgłoszenia dotyczącego administratora bezpieczeństwa. Projekt ten już jest aktualnym rozporządzeniem.

Na podstawie art. 46 f ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, określa się w nim wzór zgłoszeń powołania, zmiany informacji objętych zgłoszeniem i odwołania administratora bezpieczeństwa informacji do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych.

W samym wzorze zgłoszenia jest dokładnie to, co określa ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych w art. 46b–46f, np. deklaracja o spełnieniu warunków odnośnie Administratorów Bezpieczeństwa Informacji:

„Oświadczam, że administrator bezpieczeństwa informacji wskazany w części B zgłoszenia:
*□ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych,
*□ posiada odpowiednią wiedzę w zakresie ochrony danych osobowych,
*□ nie był karany za umyślne przestępstwo,
*□ podlega bezpośrednio kierownikowi jednostki organizacyjnej lub osobie fizycznej będącej
administratorem danych.”

Projekt zgłoszenia powołania,zmiany informacji objętych zgłoszeniem lub odwołania administratora bezpieczeństwa informacji do rejestracji  Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych można pobrać- TUTAJ. Natomiast pełne Rozporządzenie które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2015 r – TUTAJ.

Michał Geilke 

2 Comments

 1. Aleksandra

  Co zrobić, jeśli pomimo wysłania zgłoszenia, po pół roku na stronie GIODO dalej nie ma informacji o fakcie zarejestrowania ABI?

  Reply
  1. Michał (Post author)

   Dzień dobry,

   Ja osobiście interweniowałem telefonicznie i pomogło – (22) 531 04 03. Z tego co wiem „natłok” zgłoszeń jest tak duży, że niestety troszkę trzeba poczekać na wpis do rejestru ABI-ich.

   Pozdrawiam,

   Reply

Napisz komentarz/zapytanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirteen − four =