Inspektor Ochrony Danych – cz. 2.

Przepisy Rozporządzenia ogólnego o ochronie danych osobowych, które będzie należało stosować od 25 maja 2018 r. (więcej o samym Rozporządzeniu znajdą Państwo TUTAJ), określają konieczność posiadania „nowego” ABI w kilku przypadkach. Niestety nie wszystkie zwroty użyte w tych przepisach są jasne i jednoznaczne (za wyjątkiem organów i podmiotów publicznych gdzie zawsze jest wymóg posiadania „nowego” ABI).

Dzisiaj chciałbym wyjaśnić co tak naprawdę oznacza wyłącznie sądów opisane w w art. 37 ust. 1 pkt a przetwarzania dokonują organ lub podmiot publiczny, z wyjątkiem sądów w zakresie sprawowania przez nie wymiaru sprawiedliwości;”.

Spotkałem się już z twierdzeniem, że w sądzie „nowego ABI” nie trzeba będzie powoływać i jest to moim zdaniem nieprawda. Art. 37 ust. 1 pkt a Rozporządzenia ogólnego o ochronie danych osobowych wskazuje jasno, że „nowy ABI” jest wyłączony jedynie z zadań sądów które odnoszą się do „sprawowania przez nie wymiaru sprawiedliwości”.

Sprawowanie przez sądy zadań dotyczących wymiaru sprawiedliwości nie jest ich jedynym zadaniem:

USTAWA z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych:

Art. 1. § 1. Sądami powszechnymi są sądy rejonowe, sądy okręgowe oraz sądy apelacyjne.
§ 2. Sądy powszechne sprawują wymiar sprawiedliwości w zakresie nienależącym do sądów administracyjnych, sądów wojskowych oraz Sądu Najwyższego.
§ 3. Sądy powszechne wykonują również inne zadania z zakresu ochrony prawnej, powierzone w drodze ustaw.

Do tego dochodzi jeszcze działalność administracyjna czy zatrudnienie. Reasumując, w sądzie musi zostać wyznaczony „nowy ABI”, jednak nie będzie on nadzorował danych osobowych przetwarzanych na potrzeby sprawowania przez sąd wymiaru sprawiedliwości.

Z poważaniem,
Michał Geilke

 

 

 

Napisz komentarz/zapytanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four − four =