Ciebie też straszą mandatem do 50 000 zł? C.D. 2

 

giodoDo firmy dzwoni telefon, proszą z osobą odpowiedzialną za ochronę danych osobowych lub Administratora Bezpieczeństwa Informacji- rozmowa kierowana jest do mnie, i się zaczyna…

  1. „Czy Państwa pracownicy są już po obowiązkowych szkoleniach z ochrony danych osobowych?”
  2. „Czy ma Pan wymagany od 1 stycznia Certyfikat ABI?”
  3. „Czy jest Pan świadomy jakie kary finansowe grożą za niezarejestrowanie Pana w GIODO jako ABI?”

Ilość tego typu telefonów, korespondencji straszącej karami kierowych do spółek albo przesyłek „pomocniczych dla ABI” które np. zawierają informację o tym że adres poczty prywatnej nigdy nie będzie dana osobową (co jest totalną bzdurą i wprowadzaniem w błąd) jest Przerażająca!

Tak w woli wyjaśnienia:

Ad.1. Obowiązkowe jest zapoznanie osób  upoważnionych  do  przetwarzania  danych  osobowych  z przepisami o ochronie danych osobowych ( art. 36a ust. 2 pkt. 1 c UODO). Nie ma w tym artykule wskazania obowiązkowej formy SZKOLENIA. Możemy zapoznać osoby upoważnione na wiele innych sposobów.

Ad.2. Wymagania co do ABI, są określone w  art 36 a UODO. Faktycznie, jednym z wymagań jest posiadanie odpowiedniej wiedzy w zakresie ochrony danych osobowych- ale, bez wskazywania jakiejkolwiek formy jej potwierdzenia. Wiedze taką możemy potwierdzić na wiele sposobów.

Ad. 3. Nie ma przepisów karnych dotyczących braku wysłania zgłoszenia ABI do GIODO! Odnośnie straszenia „Mandatami od GIODO” – zapraszamy do lektury dwóch wcześniejszych wpisów:

Michał Geilke

 

 

 

Napisz komentarz/zapytanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eight + seven =