„Bezpieczna wiosna dla klientów”

Ze zdziwieniem przeczytałam uzyskaną od klienta informację/wezwanie dotyczącą akcji „Bezpieczna wiosna dla klientów”. Jak okazał się temat w sieci jest znany.

Już pierwsze zdanie zawiera informacje nieprawdziwą –

„pragniemy zauważyć, że Państwa strona www nie jest jeszcze zarejestrowana w GIODO a jest do tego prawnie zobligowana”.

Nie znam przepisu, który nakazywałby rejestracje strony przez GIODO.

Kolejna informacja co najmniej nierzetelna:

„GIODO może nałożyć karę grzywny w postępowaniu administracyjnym dla osób prawnych lub jednostek organizacyjnych jednorazowo w kwocie do 50 tys. zł i może ją nałożyć maksymalnie 4 razy w jednym postępowaniu, co daję nam kwotę 200 tys. zł, w przypadku osób fizycznych jednorazowa kara grzywny może wynieść maksymalnie 10 tys. zł, ale razem nie mogą przekroczyć 50 tys. zł w jednym postępowaniu.”

Brak jest w niej wskazania, za co GIODO może nakładać karę grzywny. Zgodnie z przepisami ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji GIODO może jedynie nakładać grzywnę w celu przymuszenia do wykonania decyzji wydanej przez GIODO. Natomiast wskazana informacja zdaje się sugerować, że kara grzywny jest nakładana za brak rejestracji strony www w GIODO.

Wreszcie ta sama informacja wskazuje, że jeśli w ciągu 3 dni nie dokonam rejestracji zbioru danych osobowych (nie wiadomo jeszcze jakiego), to:

„zmuszeni będziemy do złożenia doniesienia o popełnieniu przestępstwa oraz zawiadomienia o wszczęcie procedury kontrolnej GIODO”.

Od razu wskazuję, że wątku „zawiadomienia o wszczęciu procedury kontrolnej GIODO” nie rozumiem. Co jednak ważniejsze, ktoś grozi postępowaniem karnym bez lektury i zrozumienia ustawy o ochronie danych osobowych. A może nie mam obowiązku rejestrowania zbiorów, bo podlegam stosownemu zwolnieniu? A może mam zarejestrowanego ABI? Takich wariantów twórca wezwania w ogóle nie bierze pod uwagę.

Rozumiem zainteresowaniem tematem, rozumiem też troskę o osoby, których dane są przetwarzane, ale nie mogę pochwalić straszenia konsekwencjami bez znajomości elementarnych zapisów ustawy o ochronie danych osobowych, straszenia w sposób nierzetelny lub wręcz nieprawdziwy. Wówczas nosi to bowiem znamiona próby wyłudzenia.

Z poważaniem,
Tomasz Cygan

Napisz komentarz/zapytanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

six + 14 =