Adres IP jako dane osobowe.

ipJak podaje serwis rp.pl w dniu 19 października 2016 roku został ogłoszony wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-582/14 Patrick Breyer / Bundesrepublik Deutschland.

Zgodnie z jego treścią „adres IP zarejestrowany przez podmiot prowadzący witrynę internetową stanowi wobec tego podmiotu dane osobowe”.

Przedmiotem rozstrzygnięcia było pytanie sformułowane przez Bundesgerichtshof – federalny trybunał sprawiedliwości w Niemczech, czy „>>dynamiczne<< adresy IP stanowią, wobec podmiotu prowadzącego witrynę internetową, dane osobowe i są zatem objęte ochroną przewidzianą dla takich danych”.

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że dynamiczny adres IP zarejestrowany przez „dostawcę usług medialnych online” stanowi dane osobowe, w sytuacji gdy dysponuje on środkami prawnymi umożliwiającymi zidentyfikowanie osoby odwiedzającej.

3 Comments

 1. exo5

  Czy w przypadku jeśli adres IP jest na stałe przypisany do urządzenia, którym posługuje się konkretna osoba może być uznany za daną osobową? Czy działa to tylko w przypadku gdy „adres IP jest zarejestrowany przez podmiot prowadzący witrynę internetową”?

  Reply
  1. Tomasz Cygan (Post author)

   dzień dobry,

   tak, jeśli adres IP bez nadmiernych kosztów, czasu lub działań umożliwia identyfikację określonej osoby fizycznej, to zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 w związku z art. 6 ust. 3 ustawy o ochronie danych osobowych stanowi dane osobowe. Nie dotyczy to tylko podmiotu prowadzącego witrynę internetową, ale każdego kto jest w stanie zidentyfikować osobę fizyczną.

   z poważaniem,

   Tomasz Cygan

   Reply
 2. Krzysiek

  Witam serdecznie
  Więc należy to rozumieć że jak jest jakieś forum internetowe rejestrujące IP logujących się użytkowników to należy takie dane chronić jak zbiór danych osobowych. A nawet jeśli system rejestruje same adresy IP?

  Reply

Napisz komentarz/zapytanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 13 =