Termin usunięcia danych kandydatów do pracy

pen and ink„Przecież trzeba usunąć po 3 miesiącach.” – taką teorie usłyszałem przy okazji omawiania zasad, jakimi powinny kierować się firmy rekrutacyjne.

Trzeba jasno sobie powiedzieć, że termin usunięcia danych kandydatów do pracy nie jest określony w ustawie o ochronie danych osobowych ani w żadnych innych przepisach prawa. Przypomnę na wstępie, iż „zgoda na przetwarzanie danych osobowych” jest tylko jedną z kilku podstaw przetwarzania danych osobowych: więcej tutaj – „NA CV NIE MUSI BYĆ ZGODY NA PRZETWARZANIE DANYCH!

Zgodnie z art. 23. Ust. 2 i art. 26 ust. 1 pkt. 4 ustawy o ochronie danych osobowych zgoda może obejmować również przetwarzanie danych w przyszłości jeżeli nie zmienia się cel ich przetwarzania oraz nie dłużej niż jest to niezbędne do osiągnięcia celu przetwarzania.

Termin przetwarzania danych – nie dłużej niż 3 miesiące – może natomiast być zawarty w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych, ale to już decyzja osoby, która zgodę wyraża, np.:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym CV do celów rekrutacyjnych przez firmę Orleccy – bezpieczeństwo i edukacja w okresie od 01.09.2014 do 30.11.2014 r.”

Ale nie oszukujmy się, takie zgody stanowią „margines”, zazwyczaj zgody są ogólne i nie zawierają ograniczeń czasowych czy podmiotowych, np:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów rekrutacyjnych”.

Przy takiej ogólnej zgodzie możemy CV trzymać tak długo, jak długo zgoda na nim udzielona nie zostanie odwołana.

Warto wspomnieć iż CV zawierające tzw. „dane wrażliwe” opisane w art. 27 ustawy o ochronie danych osobowych, muszą zawierać zgodę udzieloną NA PIŚMIE.

Napisz komentarz/zapytanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eighteen + 8 =